uwzględniając normalne użycie produktu. O tym, czy produkt jest bezpieczny, decydują okoliczności z chwili wprowadzenia go do obrotu, a zwłaszcza sposób zaprezentowania go na rynku oraz podane konsumentowi informacje o właściwościach produktu. Produkt nie może być uznany za nie zapewniający bezpieczeństwa tylko dlatego, że później wprowadzono do obrotu podobny produkt ulepszony.
Art. 449[2]. Producent odpowiada za szkodę na mieniu tylko wówczas, gdy rzecz zniszczona lub uszkodzona należy do rzeczy zwykle przeznaczanych do osobistego użytku i w taki przede wszystkim sposób korzystał z niej poszkodowany.
Art. 449[3]. § 1. Producent nie odpowiada za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, jeżeli produktu nie wprowadził do obrotu albo gdy wprowadzenie produktu do obrotu nastąpiło poza zakresem jego działalności gospodarczej.§ 2. Producent nie odpowiada również wtedy, gdy właściwości niebezpieczne produktu ujawniły się po wprowadzeniu go do obrotu, chyba że wynikały one z przyczyny tkwiącej poprzednio w produkcie. Nie odpowiada on także wtedy, gdy nie można było przewidzieć niebezpiecznych właściwości produktu, uwzględniając stan nauki i techniki w chwili wprowadzenia produktu do obrotu, albo gdy właściwości te wynikały z zastosowania przepisów prawa.
Art. 449[4]. Domniemywa się, że produkt niebezpieczny, który spowodował szkodę, został wytworzony i wprowadzony do obrotu w zakresie działalności gospodarczej producenta.
Art. 449[5]. § 1. Wytwórca materiału, surowca albo części składowej produktu odpowiada tak jak producent, chyba że wyłączną przyczyną szkody była wadliwa konstrukcja produktu lub wskazówki producenta.§ 2. Kto przez umieszczenie na produkcie swojej nazwy, znaku towarowego lub innego oznaczenia odróżniającego podaje się za producenta, odpowiada jak producent. Tak samo odpowiada ten, kto produkt pochodzenia zagranicznego wprowadza do obrotu krajowego w zakresie swojej działalności gospodarczej (importer).
§ 3. Producent oraz osoby wymienione w paragrafach poprzedzających odpowiadają solidarnie.
§ 4. Jeżeli nie wiadomo, kto jest producentem lub osobą określoną w § 2, odpowiada ten, kto w zakresie swojej działalności gospodarczej zbył produkt niebezpieczny, chyba że w ciągu miesiąca od daty zawiadomienia o szkodzie wskaże poszkodowanemu osobę i adres producenta lub osoby określonej w § 2 zdanie pierwsze, a w wypadku towaru importowanego - osobę i adres importera.
§ 5. Jeżeli zbywca produktu nie może wskazać producenta ani osób określonych w § 4, zwalnia go od odpowiedzialności wskazanie osoby, od której sam nabył produkt.
Art. 449[6]. Jeżeli za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny odpowiada także osoba trzecia, odpowiedzialność tej osoby i osób wymienionych w artykułach poprzedzających jest solidarna. Przepisy art. 441 § 2 3 stosuje się odpowiednio.
Art. 449[7]. § 1. Odszkodowanie za szkodę na mieniu nie obejmuje uszkodzenia samego produktu ani korzyści, jakie poszkodowany mógłby osiągnąć w związku z jego używaniem.§ 2. Odszkodowanie na podstawie art. 4491 nie przysługuje, gdy szkoda na mieniu nie przekracza kwoty będącej równowartością 500 EURO.
Art. 449[8]. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez produkt niebezpieczny ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się lub przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednak w każdym wypadku roszczenie przedawnia się z upływem lat dziesięciu od wprowadzenia produktu do obrotu.
Art. 449[9]. Odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny nie można wyłączyć ani ograniczyć.
Art. 449[10]. Przepisy o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny nie wyłączają odpowiedzialności za szkody na zasadach ogólnych, za szkody wynikłe z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania oraz odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady i gwarancji jakości.
Art. 449[11]. Nie można w drodze umowy wyłączyć lub ograniczyć odpowiedzialności określonej w przepisach niniejszego tytułu, także w razie dokonania wyboru prawa obcego.
www.prawnik-online.eu
»
Kodeksy i ustawy »
Kodeksy »
Kodeks cywilny »
TYTUŁ VI[1] ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SZKODĘ WYRZĄDZONĄ PRZEZ PRODUKT NIEBEZPIECZNY.
prawnik 04 listopada 2011 TYTUŁ VI[1] ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SZKODĘ WYRZĄDZONĄ PRZEZ PRODUKT NIEBEZPIECZNY.
Art. 449[1]. § 1. Kto wytwarza w zakresie swojej działalności gospodarczej (producent) produkt niebezpieczny, odpowiada za szkodę wyrządzoną komukolwiek przez ten produkt.
§ 2. Przez produkt rozumie się rzecz ruchomą, choćby została ona połączona z inną rzeczą. Za produkt uważa się także zwierzęta i energię elektryczną.
§ 3. Niebezpieczny jest produkt nie zapewniający bezpieczeństwa, jakiego można oczekiwać,
![TYTUŁ VI[1] ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SZKODĘ WYRZĄDZONĄ PRZEZ PRODUKT NIEBEZPIECZNY.](/temp/cache/images/gallery_tytul-vi[1]-odpowiedzialnosc-za-szkode-wyrzadzona-przez-produkt-niebezpieczny_oryginal_kodeks_cywilny_tekst_jednolity_jpg_200_137.jpg)
Czytaj również
Skorzystaj już dziś
Dodaj swój komentarz
Skorzystaj z naszych usług

- Wykwalifikowani prawnicy
i adwokaci - Zrozumiały język
- Bezpłatne pytania dodatkowe
- Bezpłatna wycena w ciągu 2h


Popularne porady prawne
1.Czy osoba bezrobotna, która odbywa staż może dodatkowo...
2.Wzór oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w...
3.Zmiana powództwa - przykładowy wzór pisma do sądu pracy
4.Wniosek o wydanie świadectwa pracy zmarłego - wzór
5.Wniosek o wypłatę odprawy pośmiertnej - wzór
6.Statystyki rozwodowe - ikonografiki
7.Regulamin wspólnoty mieszkaniowej - przykładowy wzór
8.Wada istotna - czyli jaka ?
1.Czy osoba bezrobotna, która odbywa staż może dodatkowo...
2.Wniosek o wydanie świadectwa pracy zmarłego - wzór
3.Wzór oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w...
4.Statystyki rozwodowe - ikonografiki
5.Zmiana powództwa - przykładowy wzór pisma do sądu pracy
6.Numer NIP Google - VAT ID number
7.Wezwanie do zapłaty odprawy z tytułu zwolnienia...
8.Wniosek o wypłatę odprawy pośmiertnej - wzór
1.ABC rozwodu - rozwód krok po kroku
2.List motywacyjny - uniwersalny wzór
3.Czynny żal - wzór pisma do Urzędu Skarbowego
4.Zwolnienie lekarskie - kiedy, komu, ile ?
5.Wniosek o urlop macierzyński - wzór z omówieniem.
6.Jak odszukać testament?
7.Lista obecności ? wzór z omówieniem
8.Zasiłek macierzyński - warunki otrzymania zasiłku